Tartini Competition

Piano competition schedule


1st Cat.  /  2nd Cat.  /  3rd Cat.  / 4th Cat.  /  5th Cat.  /  6th Cat.

---------------- PIANO – 1st CATEGORY ----------------

Friday / Venerdì / Freitag / Petek
Domenico Tintoretto hall / Dvorana Domenica Tintoretta 

31. 5. 2024 / 15:00 - 18:50

15:00 - 16:10

.......................

1.   Lina Ogrin / Slovenia
Moste-Polje Music School, Ljubljana, Slovenia
Teacher: Lilijana Žerajić

Program:
M. Clementi: Sonatina No. 1 in C major, Op. 36, 1. Allegro
L. C. Daquin: Cuckoo
B. Glavina: Spominčice
Performance time: 6’

.......................
2.   Elena Savanović / Slovenia
Kranj Music School, Slovenia
Teacher: Urša Lojen

Program:
I. Dekleva: Levica poje
K. Daxböck: Wilder Ritt
W. A. Mozart: Allegro in B flat major, K. 3
I. Pucihar: Morska deklica
F. Spindler: Song without words
B. Glavina: Mali valček iz Klavirskih kratkic, št. 98
Z. Peter: Etuda 1.1 iz 33 enostranskih etud
Performance time: 5’

.......................

3.   Karla Škulj / Slovenia
Fran Gerbič Music School, Cerknica, Slovenia
Teacher: Helena Rot

Program:
B. Glavina: Zvončki
J. S. Bach: Little Prelude in d minor, BWV 926
J. Haydn: Sonata No. 1 in G major, Hob. XVI, 1st mov.
B. Martinů: Colombine’s dance
Performance time: 6’10’’

.......................

4.   Enya Taurer / Austria
Johann-Joseph-Fux Conservatory, Graz, Austria
Teacher: Irina Vaterl

Program:
W. Gillock: Splashing in the Brook
W. Gillock: Deserted Ballroom
C. Gurlitt: 35 Easy Etudes, op.130, 17. The tightrope walke
F. Verganti: A Dream, 10 Small Pieces for Piano, 4. March of the Gnomes
B. Glavina: Dva koščka jazza, 1. Calmo, rubato
Performance time: 6’

.......................

5.   Miha Trošt / Slovenia
Postojna Music School, Slovenia
Teacher: Edvard Popit

Program:
J. S. Bach: Two voices Invention in C major, BWV 772
L. van Beethoven: Sonatina in F major, 1. Allegro assai
B. Glavina: Žabica na gugalnici (iz zbirke Drobtinice)
C. Debussy: The Little Nigger
Performance time: 6’

.......................

6.   Klara Urbanc
Conservatory for Music and Ballet Ljubljana, Music School
Teacher: Suzana Zorko

Program:
J. S. Bach: Little prelude No. 3 in c minor
J. Haydn: Sonata No. 4 in D major, Hob. XVI, 1. Allegro
I. Albeniz: Suite Espania, Op. 165, 1. Prelude
B. Glavina: Pustne maske
Performance time: 7’

.......................

7.   Tina Uršič / Slovenia
Sežana Music School, Slovenia
Teacher: Tamara Ražem Locatelli

Program:
B. Glavina: Nedokončana romanca
E. Grieg: Nocturne No. 4, Op. 54
I. Berkovich: Toccata in a minor
Performance time: 7’

.......................

8.   David Vlaović / Slovenia
Celje Music School, Slovenia
Teacher: Davorin Dolinšek

Program:
Folk song (arr. A. Nikolajev): Old French song
B. Glavina: Mala cvetlična suita, Spominčice
D. Kabalevski: Clowns
D. Dolinšek: Vile, Op. 13, Vila Svojeglavka
Performance time: 5’




16:25 - 17:35

9.   Zagi Zornada / Slovenia
Moste-Polje Music School, Ljubljana, Slovenia
Teacher: Natalija Cimperman Rakar

Program:
B. Glavina: Spomin v modrem
M. Clementi: Sonatina No. 3, Op. 36, 1st mov.
Z. Zornada: Temni karo
Performance time: 6’20’’

.......................

10.   Erdem Ariöz / Slovenia
Conservatory for Music and Ballet Maribor, Slovenia
Teacher: Tomaž Zamuda

Program:
L. van Beethoven: Sonata No. 2 in G major, Op. 49, Allegro ma non troppo
B. Glavina: Mali romantični valček
Performance time: 6’

.......................

11.   Matic Bogataj / Slovenia
Music School Idrija, Slovenia
Teacher: Elena Starceva Somun

Program:
J. S. Bach: Two voices Invention in C major
F. Chopin:  Polonaise in g minor, Op. posthumous
B. Glavina: Za Heleno
W. F. Bach: Rigaudon
R. Glier:  Prelude in D flat major
Performance time: 7’

.......................

12.   Iuna Bogatyreva / Slovenia
Music Atelier Tartini, Ljubljana, Slovenia
Teacher: Aleksandra Pavlovič

Program:
J. S. Bach: Little Prelude in g minor
J. Haydn: Sonata No. 1 in C major, Hob.XVI, 1. Allegro
P. I. Tchaikovsky: Sparrow's Song
B. Glavina: Nedokončana romanca
Performance time: 6’30’’

.......................

13.   Jurij Peter Čater / Slovenia
Franc Šturm Music School, Ljubljana, Slovenia
Teacher: Sanja Ibrakić

Program:
B. Glavina: Spominčice iz Male cvetlične suite
A. Diabelli: Sonatina No. 1 in F major, Op. 168, 1. Moderato cantabile
W. Gillock: Moonlight Mood in B major
W. Gillock: Tarantella in e minor
Performance time: 5’50’’

.......................

14.   Luka Gradišek / Slovenia
Moste-Polje Music School, Slovenia
Teacher: Lilijana Žerajič

Program:
C. PH. E. Bach : Fantasy No. 15 in d minor, Wq 117
J. Haydn: Sonata No. 9 in F major, Hob. XVI, 3. Scherzo
S. Majkapar: Variations on a Russian Theme
B. Glavina: Morski valček
Performance time: 6’10’’


.......................

15.   Kaja Jamšek / Slovenia
Conservatory for Music and Ballet Ljubljana, Slovenia
Teacher: Andreja Markun

Program:
B. Glavina: Romance
J. S. Bach: Two voices Invention No. 11
W. Gillock: Waltz Etude
Performance time: 6’30’’

.......................

16.   Alina Jezernik Širca / Slovenia
Risto Savin Music School, Žalec, Slovenia
Teacher: Melita E. Villasanti

Program:
W. A. Mozart: Sonata in G major, KV 283, 1. Allegro
B. Glavina: Nocturne
A. Jezernik Širca: Usodni dan
Performance time: 6’30’’




  17:50 - 18:50

17.   Jonas Kemperle / Slovenia
Music Atelier Tartini, Ljubljana, Slovenia
Teacher: Aleksandra Pavlovič

Program:
C. Debussy: Children’s Corner, 1. Dr Gradus ad Parnassum
F. Chopin: Nocturne No. 20 in c sharp minor
B. Glavina: Prelude
Performance time: 7’00’’

.......................

18.   Ema Likar / Slovenia
Nova Gorica Music School, Slovenia
Teacher: Karin Luin

Program:
D. Dolinšek: Vila Snežinka
B. Glavina: Uspavanka
W. Gillock: Summer Storm
Performance time: 4’15’’

.......................

19.   Anna Losieva / Slovenia
Kamnik Music School, Slovenia
Teacher: Jasmina Nedeljković - Perme

Program:
J. S. Bach: Prelude in d minor, BWV 935
C. Czerny: Etude No. 16, Op. 849
P. I. Tchaikovsky: Sparrow's Song
B. Glavina: Vijolice
Performance time: 6’30’’

.......................

20.   Mija Lušič / Slovenia
Franca Šturma Music School, Ljubljana, Slovenia
Teacher: Sanja Ibrakić

Program:
B. Glavina: Spomin v modrem
R. Gliere: Arietta No. 7 in d minor, Op. 43
J. Thompson: Tarantella in a minor
Performance time: 6’

.......................

21.   Ajda Maležič / Slovenia
Kamnik Music School, Slovenia
Teacher: Jasmina Nedeljković - Perme

Program:
I. Berkovich: Variations on a Theme by Paganini
B. Glavina: Nekega zimskega večera
Performance time: 7’

.......................

22.   Lada Mladenović / Slovenia
Moste-Polje Music School, Ljubljana, Slovenia
Teacher: Eva Kozlevčar

Program:
B. Glavina: Polžkove sanje
C. Petzold: Minuet from the 'Notebook for Anna Magdalena Bach' BWV Appendix 115
W. Gillock: Fontaine in the Rain
Performance time: 5’40’’

.......................

23.   Pia Pinter Delopst / Slovenia
Slovenske Konjice Music School, Slovenia
Teacher: Maja Kastratovik

Program:
F. Burgmüller: Agitato, Op. 109
J. Haydn: Sonata No. 4 in D major, Hob. XVI, 1st mov.
B. Glavina: Spomin v modrem
Performance time: 6’



1st Cat.  /  2nd Cat.  /  3rd Cat.  / 4th Cat.  /  5th Cat.  /  6th Cat.


---------------- PIANO – 2nd CATEGORY ----------------

Saturday / Sabato / Samstag / Sobota
Domenico Tintoretto hall / Dvorana Domenica Tintoretta 
1. 6. 2024 / 09:15 - 12:30



  09:15 - 10:45

1.   Lenart Šifrar / Slovenia
Rakovnik Music School, Slovenia
Teacher: Simona Đonlić

Program:
W. A. Mozart: Sonata No. 10 in C major, K. 330, 1st mov.
F. Chopin: Etude No. 2 in f minor, Op. 25
B. Glavina: Nocturne
Performance time: 9’30’’

.......................

2.   Kaja Šket / Slovenia
Litija - Šmartno Music School, Slovenia
Teacher: Veronika Hauptman

Program:
B. Glavina: Spomin v modrem
J. Haydn: Sonata No. 5 in A major, HOB. XVI, Allegro
W. Gillock: Waltz etude
Performance time: 8’30’’

.......................

3.   Zrinka Tomić / Croatia
Ivan Zajc, Elementary Music School, Zagreb, Croatia
Teacher: Jelena Plećaš

Program:
B. Glavina: Mala cvetlična suita, Vijolice
J. Haydn: Variations No. 5 in C major, Hob. XVII
A. Peskanov: Sonnet 140 of Petrarch (Tribute to Franz Liszt)
Performance time: 9’40’’

.......................

4.   Julija Trop / Slovenia
Moste-Polje Music School, Ljubljana, Slovenia
Teacher: Natalija Cimperman Rakar

Program:
B. Glavina: Mali romantični valček
I. Berkovich: Variations on a Russian Folk song
R. Gliere: In the Fields
Performance time: 8’40’’

.......................

5.   An Wang / China
Davorin Jenko Music School, Beograd, Serbia
Teacher: Dragomir Bratić

Program:
D. Scarlatti: Sonata A major, K 322
W. A. Mozart: Sonata F major, KV 332, 3th mov.
S. Rachmaninoff: Barkarola op. 10, No. 3
B. Glavina: Memory in blue
Performance time: 9’

.......................


6.   Luca Annis / Italy
Private
Teacher: Andrej Shaklev

Program:
M. Clementi: Sonatina No. 1, Op. 36, 1st mov.
N. Faber: The Tempest
C. Czerny: No. 8, Op. 776
C. Czerny: Etude No. 23, Op. 599
C. Czerny: Etude No. 1, Op. 261
B. Glavina: Klavirske miniature, Dva koščka jazza
Performance time: 10’

.......................

7.   Dunja Bakić / Austria
Johann-Joseph-Fux Conservatory, Graz, Austria
Teacher: Irina Vaterl

Program:
D. Scarlatti: Sonata in a minor, K. 149, L. 93
C. Chaminade: Romance sans Paroles No. 4, Op. 76, Eglogue
C. Debussy: Arabesque No. 1
B. Glavina: Klavirske miniature, Dva koščka jazza
Performance time: 10’





  11:00 - 12:30

8.   Filip Brkičić / Croatia
Ivan Zajc, Elementary Music School, Zagreb,  Croatia
Teacher: Željka Serdarušić

Program:
B. Glavina: Mali romantični valček
L. van Beethoven: Rondo No. 1 in C major, Op. 51
A. Pieczonka: Ballroom Dances, Tarantella in a minor
Performance time: 10’

.......................

9.   Maruša Čevnik / Slovenia
Slovenj Gradec Music School, Slovenia
Teacher: Jan Pušnik

Program:
J. S. Bach: Two voices Invention in C major, BWV 772
J. Haydn: Sonata in D major, Hob.XVI:4, Allegro
B. Bartok: Mikrokozmos No. 133, Sinkopation
B. Glavina: Za Marušo
F. Schubert: Musical Moment No. 3, Op. 94, D 780
Performance time: 8’10’’

.......................

10.   Astrid Glavina / Slovenia
Music School Koper - Piran, Slovenia / Branch and Music Society Trieste, FVG, Italy
Teachers: Aleksandra Češnjevar Glavina, Sijavush Gadzijev

Program:
L. van Beethoven: Sonata No. 2 in F major, Op.10, 1. Allegro
B. Glavina Prelude (from Romantic suite)
F. Chopin: Impromptu in A flat major, Op. 29
Performance time: 10’

.......................

11.   Maša Ivanović / Serbia
Isidor Bajić Music School, Novi Sad, Serbia
Teacher: Srđan Dalagija

Program:
J. Brahms : Hungarian Dance No. 1
W. A. Mozart: Sonata No. 5 in G major, KV. 283
B. Glavina: Nocturne
Performance time: 8’50’’

.......................

12.   Sophie Kemperle / Slovenia
Tržič Music School, Slovenia
Teacher: Tsarina Marinkova Krajnčan

Program:
L. van Beethoven: Sonata No. 20 in G major, Op. 49, 1st mov.
F. Chopin: Mazurka No. 3, Op. 68
B. Glavina: Nocturne
J. F. Burgmüller: Etude No. 10 in C major La Vélocité, Op. 109
Performance time: 10’

.......................

13.   Allegra Kenig / Slovenia
Vrhnika Music School, Slovenia
Teacher: Ana Titovšek

Program:
J. Haydn: Sonata No. 37 in D major, Hob. XVI, 1. Allegro con brio
B. Glavina: Eterični preludij
S. Rachmaninoff: Waltz No. 2 in A major, Op. 10
Performance time: 9’55’’

.......................

14.   Zala Kolenc Fajt / Slovenia
Ravne na Koroškem Music School, Slovenia
Teacher: Lana Trnar

Program:
J. S. Bach: Prelude in c minor, BWV 999
L. van Beethoven: Sonatina No. 2 in F major, Anh. 5, Allegro assai
W. Gillock: Fountain in the Rain
B. Glavina: Zvončki
Performance time: 8’20’’

.......................

15.   Ana Kuzmanoska / North Macedonia
OMU- Metodi Patče - Ohrid, North Macedonia
Teacher: Ana Gjorgjioska

Program:
D. Zipoli: Sarabanda and Gigue
A. Diubiuk: Variations
T. Brown: Tango
B. Glavina: Mali romantični valček
Performance time: 9’



1st Cat.  /  2nd Cat.  /  3rd Cat.  / 4th Cat.  /  5th Cat.  /  6th Cat.


---------------- PIANO – 3rd CATEGORY ----------------

Saturday / Sabato / Samstag / Sobota
Tartini Theatre Piran / Tartinijevo gledališče Piran 

1. 6. 2024 / 15:30 - 18:35



  15:30 - 16:55

1.   Oskar Šesek / Slovenia
Music Atelier Tartini, Ljubljana, Slovenia
Teacher: Aleksandra Pavlovič

Program:
J. S. Bach: Three voices Invention in C maor, BWV 787
J. Brahms: Rhapsody No. 2 in g minor, Op. 79
B. Glavina: Dva koščka jazza
Performance time: 11’35’’

.......................

2.   Laetitia Taurer / Austria
Johann-Joseph-Fux Conservatory, Graz, Austria
Teacher: Irina Vaterl

Program:
C. Chaminade: Les Sylvains, Op. 60
J. Haydn: Sonate No. 46 in E major, HOB XVI:31, 3. Finale. Presto
S. Rachmaninov: Etude tableaux No. 7 in g minor, Op. 33, Moderato
B. Glavina: Tango duet
Performance time: 12’

.......................

3.   Anika Tkalec / Slovenia
Slovenj Gradec Music School, Slovenia
Teacher: Amra Kabil Đukanović

Program:
B. Glavina: Spomin v modrem
W. A. Mozart: Sonata F major, KV 332, 1st mov.
F. Chopin: Polonaise in g sharp minor, Op. posthumous
Performance time: 11’30’’

.......................

4.   Marija Tokić / Croatia
Ivan Zajc, Elementary Music School, Zagreb, Croatia
Teacher: Svetlana Relić

Program:
W. A. Mozart: Sonata in G major, KV 283, - I. Allegro
B. Glavina: Arabesque, No. 1
E. Grieg: Hommage à Chopin, Op.73 No. 5
Performance time: 9’50’’

.......................

5.   Mik Vidmar / Slovenia
Music Atelier Tartini, Ljubljana, Slovenia
Teacher: Aleksandra Pavlovič

Program:
J. S. Bach: Three voices Invention in E major
B. Glavina: Dva koščka jazza
F. Chopin: Etude in f minor, Op. posthumous
B. Bartok: Romanian Folk Dances
Performance time: 11’30’’

.......................

6.   Job Zupan / Slovenia
Tržič Music School, Slovenia
Teacher: Tsarina Marinkova Krajnčan

Program:
J. Haydn: Sonata No. 38 in F major, Hob. XVI:23, 1. Allegro)
B. Glavina: Eterični preludij
C. Debussy: Clair de Lune
Performance time: 11’






  17:10 - 18:35

7.   Veronika Bohinjc / Slovenia
Tržič Music School, Slovenia
Teacher: Tsarina Marinkova Krajnčan

Program:
F. Liszt: Etude No. 1, S. 136
J. Haydn: Sonata No. 47 in b flat minor, Hob XVI 32, 1st mov.
B. Glavina: Arabesque No. 1
L. Pipkov: Old dance
Performance time: 12’

.......................

8.   Ema Lani Fojkar / Slovenia
Institute Salesianum – Rakovnik Music School, Slovenia
Teacher: Simona Đonlić

Program:
J. Haydn: Sonata No. 50 in C major, Op. 79, Allegro
F. Liszt: Un sospiro
B. Glavina: Tri male fantazije
Performance time: 12’

.......................

9.   Ivor Hadžić / Croatia
Vatroslav Lisinski Music School, Zagreb, Croatia
Teacher: Matea Matasović

Program:
F. Chopin: Nocturne No. 1 in f minor, Op. 55
J. S. Bach: Three voices Invention in E major, BWV 792
L. van Beethoven: Sonata No. 1 in f minor, Op. 2, 1. Allegro
B. Glavina: Klavirske miniature II, 5. Andante cantabile
Performance time: 11’30’’

.......................

10.   Lukas Kovač Takahashi / Slovenia
Vrhnika Music School, Slovenia
Teacher: Kaja Stražar

Program:
B. Glavina: Idrijska suita, III. Ob Divjem jezeru, IV. Ples
J. Haydn: Sonata in C major, Hob. XVI: 35, 1. Allegro con brio
C. Debussy: Clair de lune
Performance time: 12’

.......................

11.   Valentina Krečič / Slovenia
Conservatory for Music and Ballet Maribor, Slovenia
Teacher: Tatjana Dvoršak

Program:
L. Van Beethoven: Sonata No. 1 in f minor, Op. 2, 1. Allegro
B. Glavina: Eterični preludij
F. Chopin: Impromptu in A flat major, Op. 29
Performance time: 10’40’’

.......................

12.   Martin Matkovič / Slovenia
Vrhnika Music School, Slovenia
Teachers: Kaja Stražar, Nika Tkalec

Program:
W. A. Mozart: Sonata No. 12 in F major, KV 332, 1st mov.
B. Glavina: Meditation No. 2
F. Mendelssohn: Rondo capriccioso
Performance time: 12’



1st Cat.  /  2nd Cat.  /  3rd Cat.  / 4th Cat.  /  5th Cat.  /  6th Cat.


---------------- PIANO – 6th CATEGORY ----------------

Saturday / Sabato / Samstag / Sobota
Tartini Theatre Piran / Tartinijevo gledališče Piran 
1. 6. 2024 / 19:45 - 20:30


  19:45 - 20:30

1.   Rino Nishida / Japan
Liszt Ferenc Academy of Music / Hungary
Teacher: Katalin Falvai

Program:
S. Rachmaninoff: Etude Tableaux No. 1 in c minor, Op. 39
B. Glavina: Nocturne
F. Liszt: Mephisto Waltz No. 1, S. 514
Performance time: 17’

.......................

2.   Nikolaos Permiakov / Greece
Joseph Haydn Privathochschule, Austria
Teacher: Stanislaw Tichonow

Program:
B. Glavina: Zen Preludes, 7. Zbirka kamenja in peska, 8. Oblika zvoka
S. Rachmaninoff: Sonata No. 2, Op. 36
Performance time: 21’30’’



1st Cat.  /  2nd Cat.  /  3rd Cat.  / 4th Cat.  /  5th Cat.  /  6th Cat.


---------------- PIANO – 4th CATEGORY ----------------

Sunday / Domenica / Sonntag / Nedelja
Domenico Tintoretto hall / Dvorana Domenica Tintoretta 
2. 6. 2024 / 09:00 - 12:25



  09:00 - 10:40

1.   Vladimir Srbinoski / North Macedonia
DMU “Todor Skalovski - Tetoec” - Struga, North Macedonia
Teachers: Bruno Coma / Daniel Churkoski

Program:
B. Glavina: Klavirske miniature III, Nocturne
W. A. Mozart: Piano Sonata in a minor No. 8 KV 310, I Allegro Maestoso
F. Chopin: Scherzo No. 2 in b flat minor, Op. 31
Performance time: 14’

.......................

2.   Luka Stanjević / Croatia
Vatroslav Lisinski Music School, Bjelovar, Croatia
Teacher: Paula Ropuš

Program:
B. Bersa: Sonata No. 2 in f minor, Op. 20
B. Glavina: Eterični preludij
Performance time: 14’

.......................

3.   Klea Testaniere / Slovenia
Celje Music School, Slovenia
Teacher: Jelena Dukić Segečić

Program:
L. van Beethoven: Sonata No. 2, Op. 10, Allegro
B. Glavina: Nocturne
F. Chopin: Nocturne No. 1, Op. 48
Performance time: 14’

.......................

4.   Amadej Tibaut / Slovenia
Music Atelier Tartini, Ljubljana, Slovenia
Teacher: Aleksandra Pavlovič

Program:
B. Glavina: Meditation No. 2
F. Liszt: Sonnet 140 of Petrarch (Tribute to Franz Liszt)
F. Liszt: Un Sospiro
Performance time: 15’

.......................

5.   Vuk Blagojević / Serbia
Davorin Jenko Music High School, Beograd, Serbia
Teacher: Dragomir Bratić

Program:
J. Haydn: Sonata in E flat major, Hob XVI52
G. Bacewicz: Etude No. 9
F. Liszt: Liebestraum No.3 A flat major
B. Glavina: Nocturne
Performance time: 15’

.......................

6.   Veronika Cej / Slovenia
Art Gymnasium Koper, Slovenia
Teacher: Aleksandra Češnjevar Glavina

Program:
B. Glavina: Zen preludiji, Skozi sonce, 19 dežnih kapljic
L. van Beethoven: Sonata No. 2 in F major, Op. 10, 1. Allegro, 2. Allegretto
S. Rachmaninoff: Prelude No. 12 in g sharp minor, Op. 32
Performance time: 14’30’’





  10:55 - 12:20

7.   Karolina Gantar / Slovenia
Idrija Music School, Slovenia
Teacher: Armin Ćoralić

Program:
W. A. Mozart: Sonata in c minor, K457, 1. Molto allegro
B. Glavina: Klavirske miniature III, Etuda za salso
P. I. Tchaikovsky: Dumka, Op. 59
Performance time: 14’

.......................

8.   Luka Kovač / Slovenia
Conservatory for Music and Ballet Ljubljana, Slovenia
Teacher: Lidija Malahotky Haas

Program:
B. Glavina: Meditation No. 3, Andantino
J. S. Bach: Prelude and Fugue in c minor, WTK I
F. Chopin: Polonaise in f sharp minor, Op. 44
Performance time: 15’

.......................

9.   Pablo Kovač Takahashi / Slovenia
Art Gymnasium Koper, Slovenia
Teacher: Selma Chicco Hajdin

Program:
B. Glavina: Meditation No. 3 and No. 4
R. Schumann: Fantasia in C major, Op. 17, 1st mov.
Performance time: 15’

.......................

10.   Rusu Nichita-Ioan / Romania
"George Enescu" National College of Music, Bucharest, Romania
Teacher: Predoiu Mihaela

Program:
J. S. Bach: Prelude and Fugue no. 12 in f minor, BWV 881, WTK II
L. van Beethoven: Sonata No. 8 in c minor "Pathetique", Op. 13, 1st mov.
B. Glavina: Klavirske miniature III, Nocturne in f sharp minor
Performance time: 14’30’’

.......................

11.   Alisa Pomozova / Slovenia
Conservatory for Music and Ballet Ljubljana, Slovenia
Teacher: Suzana Zorko

Program:
B. Glavina: Meditation No. 3
J. S. Bach: Prelude and Fugue No. 6, WTK I
J. Haydn: Sonata, Hob. XVI:49, 1. Allegro
M. Glinka/M. Balakirev: The Lark
Performance time: 15’



1st Cat.  /  2nd Cat.  /  3rd Cat.  / 4th Cat.  /  5th Cat.  /  6th Cat.


---------------- PIANO – 5th CATEGORY ----------------

Sunday / Domenica / Sonntag / Nedelja
Domenico Tintoretto hall / Dvorana Domenica Tintoretta 
2. 6. 2024 / 15:05 - 16:40



15:05 - 16:40

1.   Nika Šverko / Slovenia
Music Atelier Tartini, Ljubljana, Slovenia
Teacher: Aleksandra Pavlovič

Program:
J. S. Bach: English Suite No. 3 in g minor, BWV 808, Prelude
B. Glavina: Meditation No. 2
F. Chopin: Ballade No. 3 in A flat major, Op. 47
S. Rachmaninoff: Prelude No. 4, Op. 23
Performance time: 17’

.......................

2.   Jure Žbogar / Slovenia
Art Gymnasium Koper, Slovenia
Teacher: Selma Chicco Hajdin

Program:
J. S. Bach: Prelude and Fugue in D major, BWV 850, WTK I
J. Žbogar: Ambienti, Op. 7, I Serenada, II Etuda, III Image
B. Glavina: Suita 19 barv, I Snežno bela, II Sinje modra, VI Citronasto limonadna
A. Skrjabin: Etude in D sharp minor, Op. 8, No. 12
Performance time: 18’

.......................

3.   Neža Kranjec / Slovenia
Conservatory for Music and Ballet Ljubljana, Slovenia
Teacher: Lidija Malahotky Haas

Program:
B. Glavina: Arabesque No. 2
L. van Beethoven: Sonata No. 2, Op. 14, 1. Allegro
R. Schumann: Novellette No. 1, Op. 21
F. Liszt: Au bord d'une source
Performance time: 18’

.......................

4.   Neža Musil / Slovenia
Conservatory for Music and Ballet Maribor, Slovenia
Teacher: Tatjana Dvoršak

Program:
B. Glavina: Arabesque No. 1
L. van Beethoven: Sonata Op. 27, No. 2, 3. Presto agitato
F. Liszt:  Hungarian Rhapsody No. 2, S 244/2
Performance time: 18’

.......................

5.   Martin Pucihar / Slovenia
Conservatory for Music and Ballet Ljubljana, Slovenia
Teacher: Lidija Malahotky Haas

Program:
B. Glavina: Eterični preludij
J. Haydn: Sonata in E flat major, Hob. XVI/52 L62, 1. Allegro
F. Chopin: Ballade No. 2 in F major, Op. 38
Performance time: 17’10’’
 


1st Cat.  /  2nd Cat.  /  3rd Cat.  / 4th Cat.  /  5th Cat.  /  6th Cat.

 

The friendliest music competition in Europe

in the beautiful city of Piran.

 

Titolare del progetto:
Punkt Scuola di musica di Capodistria, Gallusova 2, 6000 Capodistria, Slovenia
Punkt Rotary Klub PortoroSE, Obala 43, 6320 PortoroSE, SLOVENIA

Punkt Contatto


DICHIARAZIONE PRIVACY / COSA SONO I COOKIES?
Concorso Internazionale Tartini / TUTTI I DIRITTI RISERVAT / Made by:  F.KING